Civil War Veterans
Frank B. McLelland

Frank B. McLelland

Branches Served: US Army Infantry SS, US Army Infantry SS Representing: Union State Served: MI Units Served in: Hall's Indep. Batt. SharpShooters Co. A, 1st Michigan SharpShooters Co. F G.A.R. Post: W. S. Hancock #339 Clare, MI Sponsor of Veteran: Steve Troeger Bothell, WA

George C. Ruff

George C. Ruff

Branches Served: US Regular Artillery Representing: Union Units Served in: 2nd U. S. Artillery Battery A G.A.R. Post: Oliver Morton #10 Snohomish, WA Sponsor of Veteran: Anonymous

John H. Miller

John H. Miller

Branches Served: US Army Infantry, US Army Cavalry Representing: Union State Served: PA Units Served in: 27th Pennsylvania Infantry Co. A, 7th Pennsylvania Cavalry Co. F G.A.R. Post: Oliver Morton Post #10 Snohomish, WA Sponsor of Veteran: Lois Zahler Edmonds, WA

James Hendry Russell

James Hendry Russell

Branches Served: US Army Cavalry Representing: Union State Served: WI Units Served in: 1st Wisconsin Cavalry Co. F G.A.R. Post: Oliver Morton Post #10 Snohomish, WA Sponsor of Veteran: William Wood Kenmore, WA

David R. Miller

David R. Miller

Branches Served: US Army Infantry Representing: Union State Served: IN Units Served in: 138th Indiana Infantry Co. I G.A.R. Post: John Buford Post #89 Everett, WA Sponsor of Veteran: Mike Miller Bothell, WA

Albert S. Sapp

Albert S. Sapp

Branches Served: US Army Infantry Representing: Union State Served: IL Units Served in: 44th Illinois Infantry Co. G G.A.R. Post: Oliver Morton Post #10 Snohomish, WA Sponsor of Veteran: Bill Peek Snohomish, WA


William T. Moody

Representing: Confederate Units Served in: G.A.R. Post: John Buford #89

Darious Seely

Darious Seely

Branches Served: US Army Cavalry Representing: Union State Served: MO Units Served in: 2nd Missouri Cavalry Co. H G.A.R. Post: Oliver Morton Post #10 Snohomish, WA Sponsor of Veteran: Ken Richmond

Joseph A. Moore

Joseph A. Moore

Branches Served: US Army Artillery Representing: Union State Served: NY Units Served in: 13th New York Heavy Artillery Co. H & A G.A.R. Post: William Hall #107 Granite Fall, WA Sponsor of Veteran: Margaret Robe Everett, WA

James R. Seward

James R. Seward

Branches Served: US Army Infantry Representing: Union State Served: KY Units Served in: 9th Kentucky Infantry Co. F G.A.R. Post: Oliver Morton Post #10 Snohomish, WA Sponsor of Veteran: Biff Reading Snohomish, WA

Allen Moran

Allen Moran

Branches Served: US Army Infantry Representing: Union State Served: ME Units Served in: 10th Maine Infantry Co. D G.A.R. Post: Oliver Morton Post #10 Snohomish, WA Sponsor of Veteran: Shanna Avanesslan Bothell, WA

David F. Sexton

David F. Sexton

Branches Served: US Army Infantry Representing: Union State Served: IN Units Served in: 135th Indiana Infantry Co. A G.A.R. Post: Oliver Morton #10 Snohomish, WA Sponsor of Veteran: Mike Trainer Malaga, WA

Isaac Henry Morris

Isaac Henry Morris

Branches Served: US Army Infantry Representing: Union State Served: IA Units Served in: 29th Iowa Infantry Co. I G.A.R. Post: Oliver Morton Post #10 Snohomish, WA Sponsor of Veteran: Tammy Daily

Benjamine J. Seymour

Benjamine J. Seymour

Branches Served: US Army Infantry Representing: Union State Served: WI Units Served in: 22nd Wisconsin Infantry Co. C G.A.R. Post: Oliver Morton Post #10 Snohomish, WA Sponsor of Veteran: Buzz Miller Bothell, WA

Horace Monroe Morse

Horace Monroe Morse

Branches Served: US Army Infantry Representing: Union State Served: OH Units Served in: 38th Ohio Infantry Co. G G.A.R. Post: Oliver Morton Post #10 Snohomish, WA Sponsor of Veteran: Elizabeth Morse Greenlee

Howard Shadinger

Howard Shadinger

Branches Served: US Army Cavalry Representing: Union State Served: MN Units Served in: 2nd Minnesota Cavalry Co. F G.A.R. Post: Oliver Morton #10 Snohomish, WA Sponsor of Veteran: Kent & Kim Nyberg Kenmore, WA

Eldridge Morse

Eldridge Morse

Branches Served: US Army Engineers Representing: Union Units Served in: 1st U. S. Engineer Battalion Co. C G.A.R. Post: Oliver Morton Post #10 Snohomish, WA Sponsor of Veteran: Tim Staley Bothell, WA

Oliver P. Silvey

Oliver P. Silvey

Branches Served: US Army Infantry Representing: Union State Served: IN Units Served in: 48th Indiana Infantry Co. D G.A.R. Post: Oliver Morton #10 Snohomish, WA Sponsor of Veteran: Dennis O' Neil Concrete, WA

Albert Morse

Albert Morse

Branches Served: US Army Artillery Representing: Union State Served: NY Units Served in: 3rd New York Light Artillery Co. E G.A.R. Post: Oliver Morton Post #10 Snohomish, WA Sponsor of Veteran: Douglas West Tacoma, WA

John H. Hussey

John H. Hussey

Branches Served: US Army Cavalry, US Army Infantry Representing: Union State Served: MN Units Served in: 1st Minnesota Mounted Rangers Co. H, 11th Minnesota Infantry Co. C G.A.R. Post: Oliver Morton Post #10 Snohomish, WA Sponsor of Veteran: George Hussey Turlock, CA

Daniel C.  Nelson

Daniel C. Nelson

Branches Served: US Army Infantry Representing: Union State Served: PA Units Served in: 199th Pennsylvania Infantry Co. I G.A.R. Post: Oliver Morton #10 Sponsor of Veteran: Molly Shoffner Mt. Lake Terrace, WA

Asial Hutchins

Asial Hutchins

Branches Served: US Army Infantry, US Army Infantry Representing: Union State Served: MA Units Served in: 34th Massachusetts Infantry Co. G, 24th Massachusetts Infantry Co. G G.A.R. Post: Oliver Morton Post #10 Snohomish, WA Sponsor of Veteran: Dave Schunckel Snohomish, WA

Washington Newman

Washington Newman

Branches Served: US Army Infantry Representing: Union State Served: IL Units Served in: 15th Illinois Infantry Co. A G.A.R. Post: Oliver Morton Post #10 Snohomish, WA Sponsor of Veteran: George Price Snohomish, WA

Albert Jones

Albert Jones

Branches Served: US Army Infantry Representing: Union State Served: MI Units Served in: 10th Michigan Infantry Co. K G.A.R. Post: Oliver Morton Post #10 Snohomish, WA Sponsor of Veteran: Dennis Hill Kenmore, WA

Elisha Nye

Elisha Nye

Branches Served: US Army Artillery Representing: Union State Served: MN Units Served in: 1st Minnesota Heavy Artillery Co. L G.A.R. Post: Oliver Morton Post #10 Snohomish, WA Sponsor of Veteran: Terrie O'Neal Snohomish, WA

William M. Kittell

William M. Kittell

Branches Served: US Army Infantry Representing: Union State Served: WI Units Served in: 41st Wisconsin Infantry Co. D G.A.R. Post: Oliver Morton #10 Snohomish, WA Sponsor of Veteran: Tony Lucero Des Moines, WA

Myron W. Packard

Myron W. Packard

Branches Served: US Army Infantry Representing: Union State Served: WI Units Served in: 30th Wisconsin Infantry Co. A G.A.R. Post: Oliver Morton #10 Snohomish, WA Sponsor of Veteran: Dave Boss Athol, ID

John R. King

John R. King

Branches Served: US Army Infantry Representing: Union State Served: MN Units Served in: 6th Minnesota Infantry Co. A G.A.R. Post: Oliver Morton #10 Snohomish, WA Sponsor of Veteran: Trilogy Travel Club, Redmond WA

David L. Paramore

David L. Paramore

Branches Served: US Army Infantry Representing: Union State Served: IN Units Served in: 12th Indiana Infantry Co. B, 134th Indiana Infantry Co. A G.A.R. Post: Oliver Morton Post #10 Snohomish, WA Sponsor of Veteran: Jack Johnson Seattle, WA

Charles Mcnear Kirkendall

Charles McNear Kirkendall

Branches Served: US Army Infantry Representing: Union State Served: MI Units Served in: 6th Michigan Infantry Co. I G.A.R. Post: Oliver Morton Post #10 Snohomish, WA Sponsor of Veteran: Duane Kikendall Carlton, WA

John  Patrick

John Patrick

Branches Served: US Army Cavalry Representing: Union State Served: PA Units Served in: 11th Pennsylvania Cavalry Co. K, 52nd Pennsylvania Infantry Co. H G.A.R. Post: Oliver Morton #10 Sponsor of Veteran: Leah Millard Athens, PA

Edward Klitzke

Edward Klitzke

Branches Served: US Army Infantry AKA: Klisker Representing: Union State Served: IL Units Served in: 31st Illinois Infantry Co. K G.A.R. Post: Oliver Morton Post #10 Snohomish, WA Sponsor of Veteran: Coral Williams San Saba, TX

William P Pease

William P Pease

Branches Served: US Army Infantry Representing: Union State Served: IL Units Served in: 99th Illinois Infantry Co. I & B G.A.R. Post: Oliver Morton Post #10 Snohomish, WA Sponsor of Veteran: "Rex" Shoreline, WA

James Knapp

James Knapp

Branches Served: US Army Infantry Representing: Union State Served: IN Units Served in: 17th Indiana Infantry Co. C G.A.R. Post: Oliver Morton Post #10 Snohomish, WA Sponsor of Veteran: Edward Mather Bothell, WA

William Pettys

William Pettys

Branches Served: US Army Infantry AKA: Pettice Representing: Union State Served: NY Units Served in: 60th New York Infantry Co. C G.A.R. Post: John Buford Post #89 Everett, WA Sponsor of Veteran: Dennis Mueller Seattle, WA

Thomas C. Lampman

Thomas C. Lampman

Branches Served: US Army Artillery Representing: Union State Served: OH Units Served in: 1st Ohio Light Artillery Battery C G.A.R. Post: Oliver Morton Post #10 Snohomish, WA Sponsor of Veteran: Kerry Buckner WY & Lorrayne Mager WA

Guilford H Pineo

Guilford H Pineo

Branches Served: US Army Infantry Representing: Union State Served: ME Units Served in: 14th Maine Infantry co. G G.A.R. Post: Oliver Morton Post #10 Snohomish, WA Sponsor of Veteran: Kathy Gonzales Ellensburg, WA

William K. Laughlin

William K. Laughlin

Branches Served: US Army Infantry, USCT Infantry Representing: Union State Served: IA Units Served in: 32nd Iowa Infantry Co. A, 55th Infantry US Colored Troops G.A.R. Post: Oliver Morton Post #10 Snohomish, WA Sponsor of Veteran: Chris Keyes Centralia, WA

Joseph H. Plaskett

Joseph H. Plaskett

Branches Served: US Army Infantry Representing: Union State Served: NY Units Served in: 144th New York Infantry Co. F G.A.R. Post: Oliver Morton Post #10 Snohomish, WA Sponsor of Veteran: Jeff Henningfield Olympia, WA

Henry W. Lee

Henry W. Lee

Representing: Union Units Served in: G.A.R. Post: John Buford Post #89 Everett, WA Sponsor of Veteran: Don & Janice Johnson Renton, WA

Powered by Sigsiu.NET RSS Feeds
Search for:
 



Lastname
Firstname
Confederate
G.A.R. Post
Sponsor of Veteran
Select Category