Civil War Veterans

Civil War Veterans Buried in Washington State

Cemetary (381/12 )

 
David L. Paramore

David L. Paramore

Branches Served: US Army Infantry Representing: Union State Served: IN Units Served in: 12th Indiana Infantry Co. B, 134th Indiana Infantry Co. A G.A.R. Post: Oliver Morton Post #10 Snohomish, WA Sponsor of Veteran: Jack Johnson Seattle, WA

Charles Mcnear Kirkendall

Charles McNear Kirkendall

Branches Served: US Army Infantry Representing: Union State Served: MI Units Served in: 6th Michigan Infantry Co. I G.A.R. Post: Oliver Morton Post #10 Snohomish, WA Sponsor of Veteran: Duane Kikendall Carlton, WA

John  Patrick

John Patrick

Branches Served: US Army Cavalry Representing: Union State Served: PA Units Served in: 11th Pennsylvania Cavalry Co. K, 52nd Pennsylvania Infantry Co. H G.A.R. Post: Oliver Morton #10 Sponsor of Veteran: Leah Millard Athens, PA

Edward Klitzke

Edward Klitzke

Branches Served: US Army Infantry AKA: Klisker Representing: Union State Served: IL Units Served in: 31st Illinois Infantry Co. K G.A.R. Post: Oliver Morton Post #10 Snohomish, WA Sponsor of Veteran: Coral Williams San Saba, TX

William P Pease

William P Pease

Branches Served: US Army Infantry Representing: Union State Served: IL Units Served in: 99th Illinois Infantry Co. I & B G.A.R. Post: Oliver Morton Post #10 Snohomish, WA Sponsor of Veteran: "Rex" Shoreline, WA

James Knapp

James Knapp

Branches Served: US Army Infantry Representing: Union State Served: IN Units Served in: 17th Indiana Infantry Co. C G.A.R. Post: Oliver Morton Post #10 Snohomish, WA Sponsor of Veteran: Edward Mather Bothell, WA

William Pettys

William Pettys

Branches Served: US Army Infantry AKA: Pettice Representing: Union State Served: NY Units Served in: 60th New York Infantry Co. C G.A.R. Post: John Buford Post #89 Everett, WA Sponsor of Veteran: Dennis Mueller Seattle, WA

Thomas C. Lampman

Thomas C. Lampman

Branches Served: US Army Artillery Representing: Union State Served: OH Units Served in: 1st Ohio Light Artillery Battery C G.A.R. Post: Oliver Morton Post #10 Snohomish, WA Sponsor of Veteran: Kerry Buckner WY & Lorrayne Mager WA

Guilford H Pineo

Guilford H Pineo

Branches Served: US Army Infantry Representing: Union State Served: ME Units Served in: 14th Maine Infantry co. G G.A.R. Post: Oliver Morton Post #10 Snohomish, WA Sponsor of Veteran: Kathy Gonzales Ellensburg, WA

William K. Laughlin

William K. Laughlin

Branches Served: US Army Infantry, USCT Infantry Representing: Union State Served: IA Units Served in: 32nd Iowa Infantry Co. A, 55th Infantry US Colored Troops G.A.R. Post: Oliver Morton Post #10 Snohomish, WA Sponsor of Veteran: Chris Keyes Centralia, WA

Joseph H. Plaskett

Joseph H. Plaskett

Branches Served: US Army Infantry Representing: Union State Served: NY Units Served in: 144th New York Infantry Co. F G.A.R. Post: Oliver Morton Post #10 Snohomish, WA Sponsor of Veteran: Jeff Henningfield Olympia, WA

Henry W. Lee

Henry W. Lee

Representing: Union Units Served in: G.A.R. Post: John Buford Post #89 Everett, WA Sponsor of Veteran: Don & Janice Johnson Renton, WA

Aaron F. Powers

Aaron F. Powers

Branches Served: US Army Infantry, US Army Infantry Representing: Union State Served: IL Units Served in: 11th Illinois Infantry Co. D, 8th Illinois Infantry Co. F G.A.R. Post: Oliver Morton Post #10 Snohomish, WA Sponsor of Veteran: John E. Corbally Family Snohomish, WA

Joseph E. Lemons

Joseph E. Lemons

Branches Served: US Army Infantry Representing: Union State Served: WI Units Served in: 8th Wisconsin Infantry Co. F G.A.R. Post: Oliver Morton Post #10 Snohomish, WA Sponsor of Veteran: Kelly Wood Kenmore, WA

Claudius B. Pritchard

Claudius B. Pritchard

Branches Served: US Army Infantry Representing: Union State Served: MN Units Served in: 2nd Minnesota Infantry Co. I G.A.R. Post: Oliver Morton Post #10 Snohomish, WA Sponsor of Veteran: John Harder Kenmore, WA

Harvey W. Light

Harvey W. Light

Branches Served: US Army Infantry Representing: Union State Served: CA Units Served in: 7th California Infantry Co. E G.A.R. Post: Oliver Morton Post #10 Snohomish, WA Sponsor of Veteran: Scott Campbell, Seattle, WA

George A. Putnam

George A. Putnam

Branches Served: US Army Infantry, US Army Cavalry Representing: Union State Served: CO Units Served in: 2nd Colorado Infantry Co. E, 2nd Colorado Cavalry G.A.R. Post: Oliver Morton Post #10 Snohomish, WA Sponsor of Veteran: Chris Clewell Kenmore, WA

Frederick Lilje

Frederick Lilje

Branches Served: US Regular Infantry Representing: Union Units Served in: 7th U.S. Infantry Co. I G.A.R. Post: Oliver Morton Post #10 Snohomish, WA Sponsor of Veteran: Bryant Sankaran Seattle, WA

John W. Riddall

John W. Riddall

Branches Served: US Army Cavalry Representing: Union State Served: WI Units Served in: 2nd Wisconsin Cavalry Co. L G.A.R. Post: Oliver Morton Post #10 Snohomish, WA Sponsor of Veteran: Bob & Pam Free Blaine, WA

Leander Lorio

Leander Lorio

Branches Served: US Army Infantry AKA: Lario Representing: Union State Served: VT Units Served in: 9th Vermont Infantry Co. A G.A.R. Post: John Buford Post #89 Everett, WA Sponsor of Veteran: Diane Flowers Hemet, CA

David E. Ritchey

David E. Ritchey

Branches Served: US Army Infantry Representing: Union State Served: IL Units Served in: 33rd Illinois Infantry Co. C G.A.R. Post: Oliver Morton Post #10 Snohomish, WA Sponsor of Veteran: Jennifer Kunjarh

Charles B. Love

Charles B. Love

Branches Served: US Army Cavalry Representing: Union State Served: OH Units Served in: 2nd Ohio Cavalry Co. I & A G.A.R. Post: Oliver Morton Post #10 Snohomish, WA Sponsor of Veteran: Madelyn Hamilton Bothell, WA

John Rodenbush

John Rodenbush

Branches Served: US Army Infantry AKA: Marshall Representing: Union State Served: MO Units Served in: 30th Missouri Infantry Co. C & D G.A.R. Post: Oliver Morton Post #10 Snohomish, WA Sponsor of Veteran: George & Randee Burbidge Kenmore, WA

George W. Manley

George W. Manley

Branches Served: US Army Infantry Representing: Union State Served: OR Units Served in: 1st Oregon Infantry Co. F G.A.R. Post: Oliver Morton Post #10 Snohomish, WA Sponsor of Veteran: Don & Janice Johnson Renton, WA

James Y. Roe

James Y. Roe

Branches Served: US Army Infantry Representing: Union State Served: WI Units Served in: 12th Wisconsin Infantry Co. H G.A.R. Post: Oliver Morton Post #10 Snohomish, WA Sponsor of Veteran: John Persinger

Robert W. Maxwell

Robert W. Maxwell

Branches Served: US Army Infantry, US Army Infantry Representing: Union State Served: IN Units Served in: 11th Indiana Infantry Co. G, 72nd Indiana Infantry Co. B G.A.R. Post: E. M. Stanton #86 Arlington, WA Sponsor of Veteran: Mary K. George

Alexander Rose

Alexander Rose

Branches Served: US Army Infantry Representing: Union State Served: WI Units Served in: 5th Wisconsin Infantry Co. U. F. & C G.A.R. Post: Oliver Morton Post #10 Snohomish, WA Sponsor of Veteran: Anonymous Bothell, WA

John Mckinnis

John Mckinnis

Branches Served: US Army Infantry Representing: Union State Served: IA Units Served in: 27th Iowa Infantry co. F G.A.R. Post: Oliver Morton Post #10 Snohomish, WA Sponsor of Veteran: Amy Shoffner Mt. Lake Terrace, WA

Lewis C. Ruble

Lewis C. Ruble

Branches Served: US Army Infantry Representing: Union State Served: IL Units Served in: 47th Illinois Infantry Co. B & A G.A.R. Post: Oliver Morton Post #10 Snohomish, WA Sponsor of Veteran: Marvin Steele Woodinville, WA

Frank B. McLelland

Frank B. McLelland

Branches Served: US Army Infantry SS, US Army Infantry SS Representing: Union State Served: MI Units Served in: Hall's Indep. Batt. SharpShooters Co. A, 1st Michigan SharpShooters Co. F G.A.R. Post: W. S. Hancock #339 Clare, MI Sponsor of Veteran: Steve Troeger Bothell, WA

George C. Ruff

George C. Ruff

Branches Served: US Regular Artillery Representing: Union Units Served in: 2nd U. S. Artillery Battery A G.A.R. Post: Oliver Morton #10 Snohomish, WA Sponsor of Veteran: Anonymous

John H. Miller

John H. Miller

Branches Served: US Army Infantry, US Army Cavalry Representing: Union State Served: PA Units Served in: 27th Pennsylvania Infantry Co. A, 7th Pennsylvania Cavalry Co. F G.A.R. Post: Oliver Morton Post #10 Snohomish, WA Sponsor of Veteran: Lois Zahler Edmonds, WA

Billings O. Hall

Billings O. Hall

Branches Served: US Army Infantry Representing: Union State Served: ME Units Served in: 21st Maine Infantry Co. K G.A.R. Post: Oliver Morton #10 Snohomish, WA Sponsor of Veteran: Cindy Hink Peshastin, WA

David R. Miller

David R. Miller

Branches Served: US Army Infantry Representing: Union State Served: IN Units Served in: 138th Indiana Infantry Co. I G.A.R. Post: John Buford Post #89 Everett, WA Sponsor of Veteran: Mike Miller Bothell, WA

Sumner T. Hamm

Sumner T. Hamm

Branches Served: US Army Infantry AKA: Ham Representing: Union State Served: ME Units Served in: 22nd Maine Infantry Co. H G.A.R. Post: John Buford Post #89 Everett, WA Sponsor of Veteran: Main Street Hair Designers Bothell, WA


William T. Moody

Representing: Confederate Units Served in: G.A.R. Post: John Buford #89

Philip E. Hathaway

Philip E. Hathaway

Branches Served: US Army Cavalry Representing: Union State Served: OH Units Served in: 3rd Ohio Cavalry Co. D G.A.R. Post: Oliver Morton Post #10 Snohomish, WA Sponsor of Veteran: Gallo de Oro Family Mexican Restaurant Bothell, WA

Joseph A. Moore

Joseph A. Moore

Branches Served: US Army Artillery Representing: Union State Served: NY Units Served in: 13th New York Heavy Artillery Co. H & A G.A.R. Post: William Hall #107 Granite Fall, WA Sponsor of Veteran: Margaret Robe Everett, WA

James R. Seward

James R. Seward

Branches Served: US Army Infantry Representing: Union State Served: KY Units Served in: 9th Kentucky Infantry Co. F G.A.R. Post: Oliver Morton Post #10 Snohomish, WA Sponsor of Veteran: Biff Reading Snohomish, WA

David F. Sexton

David F. Sexton

Branches Served: US Army Infantry Representing: Union State Served: IN Units Served in: 135th Indiana Infantry Co. A G.A.R. Post: Oliver Morton #10 Snohomish, WA Sponsor of Veteran: Mike Trainer Malaga, WA

Powered by Sigsiu.NET RSS Feeds